Dzisiaj jest poniedziałek, 8 lutego, imieniny: Piotra, Żakliny, Gniewomira.
Dołącz do nas!!!
facebook portal florystyczny
Stowarzyszenie Florystów Polskich

Nowe trendy w świecie florystyki

Ocena użytkowników: / 48
SłabyŚwietny 
Nowe trendy we florystyce

We florystyce jest jak w modzie – co jakiś czas pojawiają się nowe materiały i sposoby ich wykorzystania. To rodzi pewne kierunki, które wyznaczają aktualne trendy. Mnogość odmian kwiatów oraz artykułów florystycznych sprawia, że właściwie każdy florysta może podążać za bieżącymi tendencjami. Gdzie szukać inspiracji i informacji na ten temat? Oczywiście na naszym portalu! Oto przegląd kilku nurtów, które będą miłe nie tylko profesjonalnemu floryście, ale każdemu estecie.

Sweet Sin, czyli słodycz z pieprzną nutą

sweet sinSweet Sin - słodki grzech, jako trend w świecie florystyki pojawił się tej zimy. Co tu nowego? Jego twórcy tłumaczą, że kompozycje w stylu Sweet Sin na pierwszy rzut oka wydają się kobiece, piękne i delikatne. Trąci nudą? Tylko pozornie, bo diabeł tkwi w szczegółach.

Słodycz delikatnych, pastelowych kwiatów równoważy się tutaj surowością dodatków w stylu punk. Mile widziane są takie szaleństwa jak śruby, skórzane paski nabite ćwiekami czy metalowe łańcuchy. Tradycjonaliści mogą oczywiście ograniczyć się do naturalnych materiałów, takich jak liście i łodygi roślin kłujących. Kompozycje ożywia się ognistymi akcentami. Świetnie nadają się tu wszelkie dodatki w odcieniach żółci. Trzeba jednak pamiętać, że nie może ona zdominować całości. Styl Sweet sin został stworzony z myślą o osobach, które chciałyby odświeżyć staromodne wnętrza paroma surowymi szczegółami. My radzimy nie ograniczać się tylko do wystroju domu, ale pójść o krok dalej i potraktować podobnie własną szafę. W końcu odrobina szaleństwa jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

sweet sinsweet sin

Fantasy Flowers – powitajmy wiosnę z kwiatową fantazjąfantasy flowers

Kwiatową fantazję stworzono z myślą o nowym początku. Po zimie, która jak zwykle dała nam się we znaki, poprzednim roku (jakimkolwiek by nie był) i wielu innych indywidualnych epizodach. Zresztą każdy potrzebuje czasem zacząć od nowa. Zacznijmy więc od kwiatów.

Kwintesencja Fantasy Flowers tkwi w oszczędności. Chodzi o to, żeby zrealizować swój pomysł ograniczając się tylko do niezbędnych środków. Rośliny i kolory dobiera się w taki sposób, żeby efekt był jak najbardziej barwny i zaskakujący. Można puścić wodze fantazji – pole dla wyobraźni jest tutaj nieograniczone. Do kompozycji kwiatowych w tym stylu doskonale nadadzą się wszelkie wiosenne rośliny o radosnych barwach. Decydując się dodatkowo na akcesoria służące do dekoracji wnętrz, należy pamiętać, że mile widziane są odcienie niebieskiego. Towarzyszą im kwiaty w takich kolorach jak: koral, czerwień, kanarkowy i róż. Jako bazę kompozycji preferuje się jasne naczynia, najlepiej ze szkła czy porcelany o jak najdziwniejszym kształcie. Sęk w tym, żeby stworzyć coś zaskakującego, nieszablonowego, bajkowego i zupełnie niespodziewanego.

Propozycje kwiatów, których możemy użyć: begonia (Begonia), stokrotka (Bellis perennis), krokus (Crocus), peonia (Paeonia), gerbera (Gerbera), kalanchoe (Kalanchoe), hibiskus (Hibiscus), itp.

fantasy flowersfantasy flowers


Wild Woods – leśne inspiracje dla wnętrz

wild woodsNatura zawsze była niezwykle wdzięcznym źródłem inspiracji w pracy dekoratorów wnętrz i florystów. Często brakuje jej w naszym życiu. Surowa dzikość lasu wkroczyła do naszych salonów, kuchni i łazienek już jesienią 2009 roku, a w 2011 ponownie będziemy czerpać z nieprzebranego bogactwa leśnych motywów. Kompozycje roślinne powinny sprawiać idylliczne wrażenie. Używamy naturalnych materiałów w taki sposób, żeby efekt końcowy emanował ciągle dzikością. Prym wiodą tutaj takie dodatki jak pióra, mchy, drzewa, liście, gałęzie i skóra. Duże rośliny grupujemy ze sobą w taki sposób, żeby imitowały las. Podobnie postępujemy z mniejszymi, ale umieszczamy je razem na jednej podstawie – chodzi o to, żeby stworzyć wrażenie skupiska drzew. Wykorzystujemy naczynia wykonane z surowego drewna, skóry, gliny czy korzeni drzew. Ozdabiamy je mchem, trawą, gałęziami, a nawet kośćmi i futrem.

Paleta kolorów obejmuje tutaj leśne zielenie, głębokie brązy podkreślone ognistą żółcią i ochrą. Dla baz wybieramy delikatne brązy i piaskowe odcienie. Szczególnie preferowanymi roślinami są: szarłat (Amaranthus), łapa kangura (Anigozanthos), asparagus (Asparagus), zanokcica gniazdowa (Asplenium), strzałkowiec grzechotkowy (Beloperone), begonia (Begonia), kalocefalus Browna (Calocephalus brownii), papryczka ozdobna (Capsicum anuum), turzyca (Carex), lampion chiński (Ceropegia), chryzantema (Dendranthema), koleus Blumego (Plectranthus scutellarioides) itp.

wild woods wild woods

Modern Bloom – kompozycje kwiatowe w nowoczesnej odsłoniemodern bloom

Trend florystyczny o nazwie Modern Bloom został stworzony z myślą o wnętrzach utrzymanych w nowoczesnym stylu, zaakcentowanych subtelnymi, romantycznymi dodatkami. Nowoczesny wystrój niektórych domów ociera się o kliniczną surowość szpitala. Dlatego tak ważna jest obecność roślin, dzięki którym stają się one bardziej kolorowe i przytulne. Barwne poduszki ożywiają tutaj szarą sofę. Na białym, politurowanym stole stoi dekoracyjny wazon, a komplet kawowy ozdobiony kwiatowymi motywami przechowywany jest w ręcznie wykonanym kredensie. Twórcy trendu podkreślają, że kluczową rolę odgrywa tutaj równowaga między roślinami, jakich używamy, a bazą na której tworzymy kompozycję. Oznacza to, że wielokolorowe kwiaty łączymy z nowoczesnymi, monochromatycznymi naczyniami, a rośliny zielone umieszczamy np. w kolorowych doniczkach.

Paleta kolorów Modern Bloom opiera się na odcieniach zieleni i niebieskiego w połączeniu z pudrowym różem, głęboką czerwienią, fioletem i purpurą. Dozwolona jest również czerń – np. dla podkreślenia jakiegoś elementu. Odcienie niebieskiego są z zasady wykorzystywane do tworzenia bazy, a najmilej widzianymi kolorami kwiatów są róż, purpura i czerwień.

Przykładowe rośliny nadające się do tworzenia naszych kompozycji: adenium (Adenium), szarłat (Amaranthus), róża (Rosa), krokus (Crocus), męczennica (Passiflora), jaśmin (Jasminum), szczawik (Oxalis), pieprzówka (Peperomia), szczęślin (Clerodendrum), języcznik zwyczajny (Phyllitis skolopendrium), kalanchoe (Kalanchoe), dzwonek (Campanula).

modern bloommodern bloom

Nasze domy i mieszkania są jak ostoja. Wracając z pracy czy szkoły chcemy po prostu znaleźć się w spokojnym i bezpiecznym miejscu. Ponieważ mają niebagatelne znaczenie dla jakości naszego życia, warto czasem zrobić dla nich coś więcej poza sprzątaniem. Tym, którzy jeszcze nie docenili magii florystyki polecamy więc przemianę w artystę tworzącego kompozycje kwiatowe (skąd kwiaty i dodatki florystyczne? szeroką gamę produktów oferuje Van der Plas - importer i eksporter kwiatów z Holandii). Źródeł inspiracji jest sporo – wśród nich pory roku, natura, nowoczesna architektura czy nawet style muzyczne. Sprawia to mnóstwo radości i pozytywnie wpływa na wygląd naszego otoczenia. 


baner portal florystyczny.jpg - 71.39 Kb

Rekpol
Akademia Marioli Miklaszewskiej

Oasis
Portal dla miłośników florystyki

Portal florystyczny to serwis dla florystycznych pasjonatów. Jeśli szukasz florystycznej inspiracji lub na poważnie myślisz o wstąpieniu w szeregi polskich florystów - zapraszamy do zapoznania się z naszym portalem o florystyce - dzięki nam będziesz na bieżąco!