Dzisiaj jest piątek, 29 kwietnia, imieniny: Piotra, Rity, Angeliny.
Dołącz do nas!!!
facebook portal florystyczny
Stowarzyszenie Florystów Polskich

Idź do szkoły – zostań mistrzem florystyki!

Ocena użytkowników: / 35
SłabyŚwietny 
szkoły florystyczneJeśli interesujesz się florystyką, lubisz układać kwiaty i tworzyć z nich niesamowite kompozycje, profesjonalna placówka florystyczna to instytucja stworzona specjalnie dla Ciebie. Dobre chęci i zmysł artystyczny to nie wszystko, potrzebna jest jeszcze praktyka, którą można nabyć podczas kursów i szkoleń.

W Polsce istnieje wiele ośrodków przygotowujących do zawodu florysty. Ich status jest różny – jedne funkcjonują jako szkoły, inne jako centra edukacyjne. Wśród polskich chętnych do zdobycia tytułu „florysta” najczęściej wybierane są dwa ośrodki: Szkoła Florystyczna Małgorzaty Niskiej z Warszawy oraz Polska Szkoła Florystyczna z Poznania. Jeśli poważnie myślisz o pogłębieniu swojej pasji, a przy tym zdobyciu tytułu florysty, pomożemy Ci przedrzeć się przez gąszcz informacji.

Szkoła Florystyczna Małgorzaty Niskiej

Małgorzata Niska stworzyła szkołę florystyczną, której głównym celem jest kształcenie florystów na poziomie Floral Design – jest to nowa w Polsce sztuka florystyczna, polegająca na tym, aby tworzyć z kwiatów i materiałów roślinnych efektowne, a jednocześnie harmonijne kompozycje. Istnieją 3 główne style Floral Design: Wschodni (Ikebana), Zachodni i Europejski.

Program nauczania, jaki jest wykorzystywany u Małgorzaty Niskiej nawiązuje do stylu europejskiego i został napisany przez założycielkę florystycznej akademii – opiera się na programach obowiązujących w Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że dyplom wydawany przez tę szkołę jest honorowany na terenie całej UE, a egzamin przeprowadzany jest według kryteriów Europejskiej Federacji Związków Profesjonalnych Florystów.

Organizowane są tu kursy i szkolenia florystyczne, po ukończeniu których uczestnicy mają szansę uzyskać dyplom oraz tytuł:

  • pomocnik florysty
  • florysta
  • mistrz florystyki

Jedynym warunkiem jest zdanie egzaminu florystycznego. Warto dodać, że organizowane są tu również tematyczne warsztaty florystyczne i różnorodne pokazy, w których swoje umiejętności mają szansę zaprezentować m.in. uczniowie szkoły.

Pracownicy placówki stawiają na współpracę („sukces osiąga drużyna”) – nie tylko z polskimi specjalistami, ale też z zagranicznymi kreatorami trendu Floral Design. Największą fascynacją jest dla nich samo życie – przede wszystkim królujące trendy oraz wciąż rozwijająca się kultura. Problemy rozwiązują, spoglądając na nie z szerokiej perspektywy. Ich głównym celem jest wychodzenie ponad oczekiwania klientów – chcą być bliżej ludzi, aby móc spełniać ich florystyczne marzenia.

Polska Szkoła Florystyczna

PSF to pierwsza zarejestrowana w Polsce szkoła florystyczna, która wydaje dyplomy uznawane na terenie całej Unii Europejskiej. Jej założycielką jest Małgorzata Bukalska – specjalistka rynku kwiatów oraz doświadczona organizatorka edukacji florystycznej. Szkoła od początku swego istnienia wchodzi w skład Federacji Florystów Niemieckich, dzięki czemu pracownicy PSF podczas prowadzenia szkoleń mają możliwość korzystania z pomocy zagranicznych specjalistów, a także ze stworzonych przez nich programów nauczania (są one dopasowane do wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej).

Szkolenia florystyczne prowadzone są zarówno w głównej siedzibie firmy – w Poznaniu, jak i w innych ośrodkach florystycznych zlokalizowanych w całej Europie. Edukacja florystyczna prowadzona jest tu na trzech poziomach nauczania:

  • młodszy florysta
  • florysta
  • mistrz florystyki

Wszystkie florystyczne szkolenia, jakie są organizowane przez PSF, prowadzą światowej klasy specjaliści w dziedzinie florystyki – warto wymienić tu takie nazwiska jak: Robert Miłkowski (absolwent szkoły i Mistrz Polski we florystyce 2005/2006), Gregor Lersch oraz Wally Klett.

Oprócz szkoleń florystycznych, PSF organizuje też różnego typu kursy i warsztaty florystyczne oraz szkolenia specjalistyczne. Warto dodać, że Polska Szkoła Florystyczna współpracuje z Urzędami Pracy oraz innymi instytucjami, które zajmują się organizacją szkoleń dla osób bezrobotnych.

Szkoła florystyczna – bezcenne

Warszawa czy Poznań? Szkoła Florystyczna Małgorzaty Niskiej czy Polska Szkoła Florystyczna? Z pewnością wybór dla przyszłych słuchaczy jest trudny i nie ma jednego kryterium wyboru. Nas cieszy to, że florystyka wykroczyła już daleko poza technikę wykonywania symbolicznych trzech goździków na imieniny cioci. Dziś to prawdziwa sztuka, gdzie liczy się nie tylko technika i rzemiosło, ale także zmysł artystyczny. Niezdecydowanym przypominamy, że do zawodu florysty nie wystarczy tylko miłość do kwiatów. Ważna jest także pracowitość, wytrwałość i chęć ciągłego doskonalenia zawodowego. 


baner portal florystyczny.jpg - 71.39 Kb

Rekpol
Akademia Marioli Miklaszewskiej

Oasis
Portal dla miłośników florystyki

Portal florystyczny to serwis dla florystycznych pasjonatów. Jeśli szukasz florystycznej inspiracji lub na poważnie myślisz o wstąpieniu w szeregi polskich florystów - zapraszamy do zapoznania się z naszym portalem o florystyce - dzięki nam będziesz na bieżąco!