Dzisiaj jest sobota, 6 lutego, imieniny: Bohdana, Doroty, Pawła.
Dołącz do nas!!!
facebook portal florystyczny
Stowarzyszenie Florystów Polskich

Kwiaty w romantyzmie

Ocena użytkowników: / 44
SłabyŚwietny 

kwiaty w romantyzmieOd najdawniejszych czasów, człowiek zachwycał się pięknem przyrody – w szczególności wielbiąc kwiaty. W starożytności malunki róż upiększały potężne grobowce, słynne średniowieczne ogrody zdobiły liczne zamki. Motyw kwiatu niejednokrotnie został wykorzystywany w sztuce: literaturze, malarstwie. Natura była natchnieniem dla artystów w epoce romantyzmu. Fascynowała ich jej tajemniczość, żywiołowość, potęga. Jak wykorzystywano kwiaty w tamtych latach?

Kwiaty w malarstwie

W tej epoce znacznemu rozszerzeniu uległa paleta barw. Kwiaty, aby były namalowane, wymagały wielu kolorów. Romantyczni artyści wierzyli, że natura ma swoją tajemniczą duszę. Na wielu obrazach widniała głównie postać człowieka, w tle natomiast mogliśmy podziwiać przyrodę. Dominującą ideą było zjednoczenie człowieka i natury. Romantyzm daje początki nowemu nurtowi w malarstwie – impresjonizmowi. W tej erze często tematem nie był już człowiek, a sama roślinność – barwne malunki przedstawiają żonkile, tulipany, lilie, stokrotki. Charakterystyczne wydają się bukiety słoneczników, które znalazły swoje miejsce w obrazach między innymi Claude’a Monet czy Vincenta van Gogha. Kwiaty doskonale oddają faktyczne piękno przyrody, dlatego malowano je z niesamowitą precyzją. Często wykorzystywano je również w motywie martwej natury.

Kwiaty w literaturze

Rola przyrody nie była obca również romantycznym pisarzom i poetom. W polskiej literaturze spotykamy się z licznymi opisami przyrody – przykładem jest tęsknota za ojczyzną opisana w „Panu Tadeuszu”. Adam Mickiewicz pisze liczne sonety, gdzie zachwyca się piękną roślinnością. Hans Christian Andersen, w jednym ze swoich dzieł, obrazuje śmierć małego dziecka – w tym czasie z nieba przylatuje dobry anioł i zrywa dziecku najpiękniejsze kwiaty: róże, jaskry, bławatki, niezapominajki. Podobnie jak w malarstwie, w literaturze romantycznej artyści chcieli ukazać zjednoczenie człowieka z naturą. Kwiaty symbolizowały nie tylko piękno, ale i niewinność, delikatność. Często artyści w tej epoce nie pisali wprost o uczuciach, a ich emocje odczytać można było właśnie z opisów przyrody.

Kwiaty w muzyce

kwiaty w romantyzmieW muzyce romantyzmu dominuje uczuciowość, indywidualizm twórców. Do tej dziedziny sztuki dotarły motywy ludowe, etniczne, również tematyka fantastyczna i baśniowa. Artyści tworzyli swe dzieła pod wpływem fascynacji przyrodą, która w tych latach była tak doceniana i podziwiana. Przykładem utworu ukazującego motyw kwiatu w muzyce romantycznej jest „Polna różyczka” – muz. Franz Schubert, sł. Johann Wolfgang Goethe. Tematem dzieła jest dialog pomiędzy chłopcem a różą. Chłopiec zamierza zerwać piękny kwiat, który tak go oczarował, jednak róża przemawia do niego, by tego nie robił. Utwór w swej prostocie porównać można do pieśni ludowych, jednak liczne elementy ozdobne czynią go wyjątkowym. Innymi przykładami są również melodie innych wielkich twórców, takich jak Mozart, Moniuszko, do których słowa zostały napisane przez Goethego.

Przyroda odgrywała bardzo ważną rolę w sztuce romantycznej. Artyści zachwycali się nią, czuli jedność z naturą, co chcieli ukazać w swoich dziełach. Kwiaty były uważane za najbardziej zjawiskową część rośliny, dlatego na nich skupiano dużą uwagę. Upiększały nie tylko krajobrazy, ogrody, wnętrza domów – stały się ozdobą również ludzi. Chętnie malowano kobiety wraz z kwiatami. Ten zwyczaj uchował się aż po dzień dzisiejszy. Mężczyźni obdarowują kwiatami swe wybranki, bukiecik zdobi piękną pannę młodą. Kwiaty przez swą kolorystykę, a zarazem delikatność i niewinność zawsze będą największą ozdobą każdego naszego dnia.

kwiaty w epoce romantyzmu
 


baner portal florystyczny.jpg - 71.39 Kb

Rekpol
Akademia Marioli Miklaszewskiej

Oasis
Portal dla miłośników florystyki

Portal florystyczny to serwis dla florystycznych pasjonatów. Jeśli szukasz florystycznej inspiracji lub na poważnie myślisz o wstąpieniu w szeregi polskich florystów - zapraszamy do zapoznania się z naszym portalem o florystyce - dzięki nam będziesz na bieżąco!