Dzisiaj jest sobota, 6 lutego, imieniny: Bohdana, Doroty, Pawła.
Dołącz do nas!!!
facebook portal florystyczny
Stowarzyszenie Florystów Polskich

"Bombowe pomysły gwiazd" na dekoracje bożonarodzeniowe - pokazy florystyczne w Hurtowni Róża

Ocena użytkowników: / 172
SłabyŚwietny 

Zygmunt SieradzanNie masz pomysłu na świąteczne dekoracje? Z pewnością pomogą Ci zdjęcia wykonane podczas wczorajszego pokazu florystycznego w katowickiej Hurtowni Róża. Pokazy poprowadziło 3 florystów: Zygmunt Sieradzan, Piotr Sekunda i Jan Aartsen. Każdy z nich przedstawił swoje „bombowe pomysły” na ozdoby bożonarodzeniowe. Scena podzieliła się na dwie części: pierwsza dostała się pod władanie polskich florystów, którzy pokazali dekoracje inspirowane sztucznymi materiałami – było dużo kolorowych bombek, choinek i suszu; w drugiej części królował florysta holenderski, który zaprezentował prace inspirowane naturą (większość roślin przywiózł z własnego ogrodu!).

Moją szczególną uwagę zwróciły m.in. choinki z suszu wykonane przez Pana Piotra Sekundę. Efekt jest niezwykły, a do ich wykonania nie trzeba dużo – wystarczy średniej wielkości paczka kolorowego suszu oraz suszone dodatki (skórki pomarańczy, anyżowe gwiazdki, korzenne pierniczki itp.) drewniany patyk stanowiący trzon konstrukcji i klej na gorąco – potrzebna jest jeszcze cierpliwość, ponieważ samo wykonanie kompozycji trwa dość długo. Wystarczy nałożyć klej na powierzchnię konstrukcji i zanurzyć ją w suszu. Później nadać całości kształt choinki i dokleić np. pierniczki lub anyżowe gwiazdki czy skórki pomarańczowe – dzięki czemu całość nabierze odpowiedniego kształtu. Tak przygotowaną choinkę wystarczy włożyć do ozdobnego wazonu i gotowe! 

Ciekawą kompozycję zaprezentował Pan Zygmunt Sieradzan, mowa tu o karnawałowym bukiecie ślubnym z czerwonymi płatkami róż, luźno ułożonymi w centralnym punkcie bukietu. (zdjęcie) Na potrzeby pokazu, bukiet był duży i rozłożysty, jednak Pan Zygmunt zaznaczył, że na uroczystość ślubną wiązanka powinna być mniejsza i bardziej praktyczna. W kompozycji zachwyciła mnie przede wszystkim promienistość kryzy oraz połączenie złotych i czerwonych elementów.

Pan Jan Aartsen do swoich prac wykorzystywał nietypowe materiały, m.in. dętkę rowerową, plastikową żaluzję czy srebrną myjkę imitującą świąteczne bombki. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że „bombowe kompozycje” holenderskiego florysty znacznie różniły się od prac florystów pochodzących z Polski. Kiedy Panowie Zygmunt i Piotr inspirowali się sztucznymi dekoracjami świątecznymi, takimi jak bombki, kolorowy i błyszczący susz, choinki czy świece, Pan Jan właściwie całkowicie o nich zapomniał. Jego prace były piękne i ciekawe, jednak nie przypominały polskich dekoracji bożonarodzeniowych – były zielone i inspirowane naturą, której w Polsce na święta właściwie nie ma...


Piotr Sekunda

Jan Aartsen


Więcej zdjęć w Galerii.


 


baner portal florystyczny.jpg - 71.39 Kb

Rekpol
Akademia Marioli Miklaszewskiej

Oasis
Portal dla miłośników florystyki

Portal florystyczny to serwis dla florystycznych pasjonatów. Jeśli szukasz florystycznej inspiracji lub na poważnie myślisz o wstąpieniu w szeregi polskich florystów - zapraszamy do zapoznania się z naszym portalem o florystyce - dzięki nam będziesz na bieżąco!