Dzisiaj jest piątek, 29 kwietnia, imieniny: Piotra, Rity, Angeliny.
Dołącz do nas!!!
facebook portal florystyczny
Stowarzyszenie Florystów Polskich

Klucz do wielkanocnych kompozycji – pokaz florystyczny w Hurtowni Róża

Ocena użytkowników: / 63
SłabyŚwietny 

wielkanocne pokazy florystyczneWielkanoc zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto już teraz poszukać świątecznych inspiracji. Gdzie można je znaleźć? Największą inspiracją wielkanocną jest z pewnością budząca się do życia natura – czasem nawet najmniejszy kwiatuszek lub pęd rośliny, może całkowicie odmienić świat. Tak samo jest ze świątecznymi kompozycjami, wystarczy znaleźć odpowiedni klucz, a wszystkie drzwi się otworzą...

Inspiracje można znaleźć także dzięki pokazom florystycznym, na których prezentowane są oryginalne i ciekawe kompozycje. Wiadomo, że pokazowe prace są bardzo komercyjne, jednak zawsze można podpatrzyć, jak łączyć ze sobą rośliny, jaka kolorystyka jest w tym roku modna, a także jak czasami w prosty sposób można stworzyć niezwykle widowiskową dekorację.

Wielkanocne inspiracje w Katowicach

14 marca odbyły się Wielkanocne Pokazy Florystyczne w katowickiej Hurtowni Róża. Do zaprezentowania swoich świątecznych pomysłów zostali zaproszeni wysokiej klasy floryści: Mariola Miklaszewska, Monika Kudłacz i Przemysław Biegaj.

Mariola MiklaszewskaMariola Miklaszewska to florystka, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Już wybierając się na pokaz, wiedziałam, że będzie się wiele działo. I nie zawiodłam się. Prace wykonane przez Panią Mariolę były zjawiskowe. Szczególne wrażenie wywarł na mnie olbrzymi, ale jednocześnie lekki bukiet w kształcie wachlarzu, który można wręczyć parze młodej z okazji ślubu. Na zdjęciu zamieszczonym obok wygląda to tak, jakby kompozycja miała zaraz wyrwać się z rąk florystki i odlecieć gdzieś daleko niczym ptak... niesamowite. Mariola MiklaszewskaBardzo podobał mi się także bukiet, którego kryza wykonana została z podartego kartonu! Dzięki wypełnieniu jej kwiatami, w szczególności bordowym szarłatem, który pięknie odznaczał się na szarym kartonie, kompozycja wyglądała bardzo elegancko. Ostatnia praca, o której chciałabym wspomnieć to również bukiet, tym razem jednak układany w mankiecie. Mankiet, czyli kryza boczna, wykonany został techniką wyplatania, co nadało mu niezwykłego charakteru, tym bardziej, że aby dokładnie mu się przyjrzeć trzeba było zajrzeć w głąb mankietu, choć żółte kwiaty były również widoczne przez prześwitującą siatkę i przewleczony na kryzie sznurek.

wielkanocne pokazy florystyczne

wielkanocne pokazy florystyczne

wielkanocne pokazy florystyczne

Monika KudłaczTegoroczna II Florystyczna Wicemistrzyni Polski – Monika Kudłacz – zaprezentowała ciekawe pomysły na prace np. z elementami wybitej młotkiem blachy, z wykorzystaniem wosku czy też sklejonych ze sobą kartonowych skrawków. Propozycje Pani Moniki cechowała duża dokładność i precyzja, szczególnie, jeśli chodzi o łączenie drobnych elementów. Bardzo podobał mi się bukiet układany na kryzie, która była wykończona od spodu filcem, a od góry ściśle do siebie przylegającymi, pojedynczymi kotkami bazi – niezwykle czasochłonna praca, jednak efekt jest piękny.


wielkanocny pokaz florystyczny

wielkanocny pokaz florystyczny

wielkanocne pokazy florystyczne

Przemysław BiegajPo raz pierwszy na pokazie spotkałam Przemysława Biegaja, o którym wcześniej wspominał mi Hubert Lamański (jego pokazowy asystent). Okazało się, że florysta świetnie radzi sobie na scenie, jest zabawny, a jednocześnie prezentuje ciekawe pomysły, którymi wiele osób z pewnością się zainspirowało. Większość prac Pana Przemka zawierała elementy graficzne, dzięki czemu do kompozycji nie trzeba było używać wielu kwiatów, ale samo ich ułożenie wymagało dużej wprawy. Szczególnie spodobał mi się bukiet na „kryzie inżynieryjnej” – nie jest to fachowa nazwa, ale skojarzyła mi się właśnie z tą konstrukcją. Dzięki swojej formie, poniekąd także i dzięki swojemu kształtowi, przypominała nieco klatkę dla ptaków, szczególnie, że w środku umieszczone zostały jajka. Kryza była jedynie delikatnie ozdobiona kwiatami.

wielkanocne pokazy florystyczne

wielkanocne pokazy florystyczne

wielkanocne pokazy florystyczne

Warto jeździć na pokazy florystyczne!

wielkanocne pokazy florystyczneKluczem do wielkanocnych kompozycji jest inspiracja. Można ją znaleźć między innymi na pokazach florystycznych, gdzie swoje pomysły prezentują światowej klasy floryści. Tym razem, w katowickiej Hurtowni Róża, swoje pomysły pokazali: Mariola Miklaszewska, Monika Kudłacz i Przemysław Biegaj. Część prac była bardzo komercyjna, dzięki czemu mocno uderzała w doznania estetyczne publiczności. Część prac natomiast była stonowana i mimo że nie zachwycała okazałością czy doborem kolorów, to z pewnością była wykonana bardzo precyzyjnie, a co ważne, inspirowała...

Warto brać udział w pokazach florystycznych, ponieważ mimo że nie zawsze jest się w stanie podobne prace wykonać u siebie w kwiaciarni (bo nie ma takich materiałów czy umiejętności), to jednak patrząc na pomysły innych, można samemu znaleźć inspirację!

Więcej zdjęć można obejrzeć w GALERII! 


baner portal florystyczny.jpg - 71.39 Kb

Rekpol
Akademia Marioli Miklaszewskiej

Oasis
Portal dla miłośników florystyki

Portal florystyczny to serwis dla florystycznych pasjonatów. Jeśli szukasz florystycznej inspiracji lub na poważnie myślisz o wstąpieniu w szeregi polskich florystów - zapraszamy do zapoznania się z naszym portalem o florystyce - dzięki nam będziesz na bieżąco!