Dzisiaj jest wtorek, 9 lutego, imieniny: Apolonii, Rajnolda, Mariana.
Dołącz do nas!!!
facebook portal florystyczny
Stowarzyszenie Florystów Polskich

Palmy wielkanocne z żywych roślin!

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
autor: Pracownia Florystyczna Zielone KlimatyNadchodząca niedziela jest dniem szczególnym dla chrześcijan. Upamiętnia bowiem przekroczenie bram Jerozolimy przez Jezusa jadącego na osiołku. Na pamiątkę tego wydarzenia, w Niedzielę Palmową chrześcijanie odwiedzają swoje kościoły dzierżąc w dłoniach palmę wielkanocną. Tradycja nakazuje, aby rdzeniem trzpienia palmy były gałązki wierzby (znak nieśmiertelności duszy i zmartwychwstania), które zostały zerwane w Środę Popielcową. Wierzbę można zastąpić gałązkami maliny, porzeczki, sosny lub leszczyny – w zależności od tradycji kultywowanej w danym regionie kraju.

autor: Pracownia Florystyczna "Zielone Klimaty"

autor: Pracownia Florystyczna "Zielone Klimaty"

W trzpienie palm wielkanocnych wplatany jest m.in.: bukszpan, cis, widłak, jałowiec, barwinek czy borowina. Aby móc wpleść w trzpień gałązki z rozwiniętymi, zielonymi listkami np. modrzewia trzeba je ściąć w środę popielcową, umieścić w wodzie i postawić w ciepłym miejscu, w ten sposób dając im szansę się rozwinąć.

Palmę z żywych roślin ozdabia się przede wszystkim wstążkami oraz małymi jajeczkami lub piórkami - wszystko zależy od kreatywności.

autor: Pracownia Florystyczna Zielone Klimaty

Jak wyplata się palmę wielkanocną?

Plecionkę zaczyna się zawsze od góry. Najpierw należy wybrać odpowiednie gałązki np. wierzby – będą one stanowiły rdzeń trzpienia – i mocno je związać, aby razem tworzyły stabilną całość. Do tak przygotowanego trzpienia należy przymocowywać kolejne warstwy roślin – trzeba pamiętać, żeby wiązać je mocno za pomocą sznurka lub rafii technicznej. Palma pięknie wygląda, jeśli poszczególne warstwy mają kolory typowo wiosenne, takie jak: biały, zielony czy żółty. Właśnie dlatego, przed przystąpieniem do wyplatania wielkanocnej palmy, warto sobie przygotować różnorodny materiał, np.: liście modrzewia, cięte żonkile, bukszpan, cis, kotki bazi, wstążki itp. Kiedy wszystkie warstwy zostaną wyplecione, należy zakończyć palmę wstążką i ładną,  dużą kokardą.

autor: Pracownia Florystyczna Zielone Klimaty

autor: Pracownia Florystyczna Zielone Klimaty

autor: Pracownia Florystyczna Zielone Klimaty

Ostateczny wygląd palmy zależy od indywidualnych upodobań i kreatywności jej autora. Powodzenia!

* Wszystkie zdjęcia umieszczone w artykule zostały wykonane w Pracowni Florystycznej "Zielone Klimaty". 


baner portal florystyczny.jpg - 71.39 Kb

Rekpol
Akademia Marioli Miklaszewskiej

Oasis
Portal dla miłośników florystyki

Portal florystyczny to serwis dla florystycznych pasjonatów. Jeśli szukasz florystycznej inspiracji lub na poważnie myślisz o wstąpieniu w szeregi polskich florystów - zapraszamy do zapoznania się z naszym portalem o florystyce - dzięki nam będziesz na bieżąco!