Dzisiaj jest sobota, 6 lutego, imieniny: Bohdana, Doroty, Pawła.
Dołącz do nas!!!
facebook portal florystyczny
Stowarzyszenie Florystów Polskich

Kwitnący Otmuchów – Lato Kwiatów 2011

Ocena użytkowników: / 47
SłabyŚwietny 
Lato Kwiatów 2011Jest takie miejsce w Polsce, gdzie co roku, na początku lipca, zjeżdżają miłośnicy kwiatów z całego kraju i nie tylko. To Otmuchów, w którym od kilkudziesięciu lat odbywa się regularnie festiwal Lato Kwiatów. To największa tego typu impreza w kraju. Tegoroczna, 39. już edycja odbyła się w dniach 1-3 lipca. Festiwal rozpoczął się w piątek popołudniu, przemarszem przez miasto kwiatowego korowodu, składającego się z przedstawicieli zarówno okolicznych gmin oraz miejscowości, jak i zagranicznych z Ukrainy czy Węgier. Kolorowa parada zatrzymała się przed ratuszem, gdzie przywitał ją burmistrz Otmuchowa, Jan Woźniak, który ogłosił oficjalne rozpoczęcie Lata Kwiatów 2011. Krótką mowę wygłosiła również Barbara Kamińska – Członek Zarządu Województwa Opolskiego.

Wśród gości honorowych znaleźli się również członkowie delegacji gmin i miast partnerskich Otmuchowa, z Francji, Niemiec, Węgier, Ukrainy i Czech. Honorowy patronat nad festiwalem objął Marszałek Województwa Opolskiego – Józef Sebesta. Nadzór nad organizacją i przebiegiem imprezy sprawował – jako Komisarz Lata Kwiatów – Zdzisław Cholewiński, sekretarz miasta.

Lato Kwiatów 2011 Lato Kwiatów 2011Miasto atrakcji 

Przez cały czas trwania festiwalu, scena na rynku gościła wielu wykonawców. Występy rozpoczęła Orkiestra Dęta z Żelaznej k. Grodkowa. Następnie koncertowały zespoły zarówno lokalne, jak i zagraniczne (m.in. zespoły folklorystyczne z Ukrainy, Rumunii i Węgier). Na scenie swoje umiejętności prezentowały również teatrzyki i kabarety. Festiwal uświetniły koncerty takich gwiazd estrady jak Norbi, Blue Cafe oraz gość specjalny, zespół Boney M. Uwieńczeniem występu tych ostatnich był wspaniały pokaz fajerwerków w niedzielny wieczór.

Festiwalowi towarzyszyły imprezy dodatkowe – Polsko-Czeski festiwal kultury ludowej – Vidnava 2011 w sąsiednich Piotrowicach Nyskich, zawody wędkarskie o puchar burmistrza Otmuchowa na Jeziorze Otmuchowskim oraz turniej koszykówki ulicznej – Streetball Jump 69 NYC. Nieopodal centrum rozłożyło się także wesołe miasteczko z karuzelami i licznymi atrakcjami.


Lato Kwiatów 2011Lato Kwiatów 2011
Miasto tonące w kwiatach

Lato Kwiatów 2011 W centrum zainteresowania Redakcji znalazła się jednak część florystyczna festiwalu. W Sali Rycerskiej otmuchowskiego zamku, tradycyjnie już, można było podziwiać wystawę kwiatów ciętych, którą umilała degustacja czeskiego wina. Żywe kompozycje były poukładane nie tylko kolorystycznie, ale i tematycznie. Każdy z "wątków" zrealizowany był w odmienny sposób. Na szczególną uwagę zasługuje czerwone "łoże kwiatowe" usytuowane w samy centrum sali. Tu, na metalowym szkielecie łóżka została zaaranżowana nowoczesna dekoracja, łącząca kwiaty: róże, goździki, anturium, dziurawiec z czerwonymi bryłami, czarnymi świecznikami i wazonami, a także "rzeźbami" przywodzącymi na myśl Wenus z Milo. Na tej wystawie można było poczuć, że florystyka to prawdziwa sztuka, idealnie łącząca się nie tylko z rzeźbą, ale i malarstwem. Wzrok przyciągały również kompozycje ślubne. Zwiedzający, szczególnie panie, na dłużej przystawali, aby przyjrzeć się sukniom ślubnym udekorowanym kwiatowymi aranżacjami.Lato Kwiatów 2011


W zamku można było odwiedzić też kilkanaście wystaw towarzyszących, wszystkie o tematyce kwiatowej: malarstwo, fotografia, rzeźba, ceramika artystyczna, moda i biżuteria oraz kwiaty ziemi, czyli minerały i kamienie szlachetne. Szczególnie spodobała się nam wystawa drzewek bonsai (z pięknymi okazami liczącymi kilkadziesiąt lat) Czecha – Ivana Matuški – połączona z wystawą artystycznej ceramiki. Na terenach wokół zamku zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą ogrodów kwiatowych, czyli ekspozycji kwiatów, krzewów i drzew ozdobnych od kilkudziesięciu wystawców z całego kraju, połączonej z możliwością zakupu. Znalazły się tam także ekspozycje sprzętów ogrodniczych, mebli ogrodowych i rzemiosła.
 

Lato Kwiatów 2011W holu Urzędu Miasta podziwiać można było wystawę kwiatów doniczkowych pod hasłem ogrody japońskie i kaskady wodne. Było to miejsce starannie przygotowane – szczególny klimat nadawała mu fototapeta, dzięki której wystawa zyskiwała naturalnego charakteru. Tutaj można było zobaczyć różnego rodzaju kwiaty doniczkowe m.in.: platycerium, hibuskus, różne odmiany storczyka, drzewka bonsai, paprocie itp. Na otmuchowskim rynku również znalazły się wystawy, między innymi kaktusów i roślin egzotycznych oraz mebli i pergoli ogrodowych.


Lato Kwiatów 2011 Lato Kwiatów 2011Lato Kwiatów 2011

Frekwencja podczas tegorocznego Lata Kwiatów dorównała lub nawet przewyższyła tą z poprzednich edycji. Ludzie bawili się świetnie mimo lekkiego deszczu, który spadł niedzielnego popołudnia. Na naszej redakcji największe wrażenie zrobiła wystawa żywych kompozycji kwiatowych w nowoczesnych aranżacjach, a także wesoły, kwiatowy  korowód rozpoczynający imprezę. Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku Otmuchów powita lato w tak radosnym nastroju.

Już teraz zapraszamy na kolejną,  40. rocznicę festiwalu Lato Kwiatów!

Lato Kwiatów 2011

Lato Kwiatów 2011
Lato Kwiatów 2011Lato Kwiatów 2011
Lato Kwiatów 2011Lato Kwiatów 2011

Lato Kwiatów 2011Lato Kwiatów 2011Lato Kwiatów 2011

Lato Kwiatów 2011Lato Kwiatów 2011
Lato Kwiatów 2011Lato Kwiatów 2011
Lato Kwiatów 2011Lato Kwiatów 2011Lato Kwiatów 2011

Lato Kwiatów 2011Lato Kwiatów 2011
Lato Kwiatów 2011Lato Kwiatów 2011
Lato Kwiatów 2011Lato Kwiatów 2011Lato Kwiatów 2011 


baner portal florystyczny.jpg - 71.39 Kb

Rekpol
Akademia Marioli Miklaszewskiej

Oasis
Portal dla miłośników florystyki

Portal florystyczny to serwis dla florystycznych pasjonatów. Jeśli szukasz florystycznej inspiracji lub na poważnie myślisz o wstąpieniu w szeregi polskich florystów - zapraszamy do zapoznania się z naszym portalem o florystyce - dzięki nam będziesz na bieżąco!